Akcje giełdy USA z mBank: Kupuj prosto z eMaklerem

Należący do największych banków działających w Polsce mBank, posiada jedne z najlepszych usług inwestycyjnych pod względem bogatej oferty możliwości inwestowania w akcje zagranicznych spółek. Dzięki temu możesz prosto inwestować w Amazon, Google, Apple czy Facebook, z małymi kwotami już od kilkuset złotych.

Wszystko to zintegrowane jest z kontem osobistym i prostym w obsłudze panelem eMaklera, pozwalającym zyskiwać na akcjach z giełd zagranicznych, kupując je za złotówki.

W tym przewodniku przedstawię, dlaczego warto korzystać z mBanku do zakupu akcji oraz pokażę nieskomplikowaną procedurę kupowania akcji krok po kroku, dzięki której pierwsze akcje zagraniczne kupisz dosłownie w pięć minut.

Przedstawimy też potencjalne zyski, jakie mogą przynieść w mBank akcje zagraniczne na przykładzie popularnych spółek, chętnie wybieranych przez polskich i zagranicznych inwestorów (i przeze mnie).

Akcje w mBank: Dlaczego warto kupować

mBank oferuje fantastyczne możliwości inwestycji, dlatego że dysponuje jednym z najbogatszych portfolio na rynku, zapewniając proste inwestowanie z małymi prowizjami. Oto, 5 powodów dlaczego warto kupować tam akcje i fundusze ETF:

  1. Ogromny wybór akcji. Na liście akcji do inwestycji znajdują się tysiące spółek z amerykańskiej giełdy i kilku giełd europejskich. Olbrzymi wybór umożliwia inwestowanie zarówno w ugruntowane firmy, jak i nowe spółki o mniejszej kapitalizacji, które nierzadko osiągają zwrot nawet kilkaset procent rocznie.
  2. Proste kupowanie i sprzedawanie akcji. System maklerski mBanku jest zintegrowany z kontem, pozwalając kupować akcje z poziomu tego samego panelu. Choć można się przyczepić do kilku mankamentów tego panelu maklerskiego, to obsługa jest prosta i poradzą sobie z nim początkujący.
  3. Niskie prowizje. Kupowanie akcji w mBanku jest nie tylko proste, ale i tanie. Choć ostatnio wprowadzono nową opłatę roczną, to wciąż pod względem opłat za zakup, mBank pozostaje jedną z najbardziej atrakcyjnych opcji.
  4. Rejestracja w Polsce. mBank jest bankiem w Polsce (choć w praktyce ma międzynarodowych właścicieli), a to oznacza pełną ochronę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, obsługę klienta po polsku, brak konieczności przewalutowania dla mniejszych kosztów i wiele innych korzyści jakie wiążą się z tą lokalną rejestracją. Nie musisz już szukać tych akcji u zagranicznych brokerów.
  5. Duży potencjał zwrotów. Zwroty z Wall Street należą do najwyższych wśród światowych giełd, zapewniając nawet powyżej 30-40% rocznie w ostatnich latach – choć oczywiście historycznie giełda ma także okresy spadków. Spróbuj porównać to z niepewnymi i chaotycznymi inwestycjami w wynajmowanie mieszkań, a decyzja okaże się prosta.

Dlaczego giełda amerykańska, a nie polska?

W ostatnich latach główny indeks giełdy technologicznej Nasdaq osiąga zyski w wysokości kilkadziesiąt procent rocznie. Nie ma tego co porównywać z inwestycjami w polską giełdę o miernych wynikach, czy w mieszkania, wiążące się z wieloma kłopotami. W 2021 roku zwrot Nasdaq wyniósł 26,63%, w 2020 roku to +47,58%, a w 2019 roku +37,96%.

Dla porównania, zwrot z WIG20  w Warszawie w 2021 roku to zaledwie +14,26%, natomiast inwestowanie w 2020 roku i 2019 roku przyniosło straty w wysokości -7,73% i -5,56%. To rezultat upaństwowienia spółek, zarządzanych przez miernych urzędników z partii. Spółki zostały przejęte przez funkcjonariuszy, którzy obstawili nimi swoich kolegów, a czołowym tego przykładem jest Orlen. Inwestowanie w Polską giełdę w tym kontekście nie ma żadnego sensu, a jej wyniki w 2022 roku należały do najgorszych na świecie.

Takich zwrotów z inwestycji nie osiągniesz w wielu innych instrumentach. Inwestorzy z całego świata korzystają z giełdy amerykańskiej, bo jest po prostu największa i najpewniejsza.

10-letnie wyniki indeksu Nasdaq. Od 3000 punktów do ponad 12 000 punktów, co oznacza wzrost o 400% w ciągu 10 lat.

10-letnie wyniki głównego indeksu WIG20 indeksu miernie zarządzanej polskiej giełdy w Warszawie. W ciągu ostatnich dziesięciu lat pieniądze z niej tylko odpływają, a zamiast zysków, występuje strata. W ciągu 10 lat spadł z 2370 punktów do 1620 punktów, co oznacza tragiczny wynik -32%, będący jednym z najgorszych rezultatów wśród giełd na świecie.

Odpływ klientów z giełdy w Warszawie jest tak duży, że ich liczba spada od 2012 roku, i wygląda to tak źle, że GPW od 2019 roku przestała w ogóle podawać liczbę obsługiwanych kont klientów.

Lista akcji zagranicznych w mBank

Lista akcji zagranicznych, w jakie możesz zainwestować, obejmuje dosłownie tysiące papierów wartościowych głównie z amerykańskiej giełdy w Nowym Jorku oraz giełdy technologicznej NASDAQ. Dostępne są tu jednak też spółki niemieckie czy brytyjskie.

Portfolio mBanku obejmuje tysiące spółek z giełdy amerykańskiej, zapewniające możliwości inwestowania zarówno w największe firmy, takie jak Netflix, Google czy Coca-Cola, jak i wiele mniejszych interesujących spółek, oferujących duże potencjały wzrostu.

Pełna lista akcji dostępna jest na stronie mBanku i co najważniejsze, nwe spółki są regularnie dodawane. Wyniki spółek najprościej sprawdzić w serwisach takich jak Yahoo Finance czy Investing.com, albo klikając w ticker (czyli czteroliterowy skrót nazwy spółki) na liście, który przenosi do wyników w Google.

Jak kupować akcje w mBank przez eMakler: krok po kroku

Dopiero zaczynasz i nie wiesz, jak to zrobić? Nic prostszego. Przedstawimy tutaj, co trzeba zrobić, aby rozpocząć inwestowanie na giełdzie amerykańskiej nawet z niewielkim kapitałem, zaczynającym się już od kilkuset złotych. Inwestowanie odbywa się w panelu online, a wszystkie wyniki są widoczne na koncie połączonym z kontem osobistym (lub firmowym) mBanku. Niezbędne jest zatem rozpoczęcie od założenia konta w mBanku.

1. Załóż konto mBank

Rozpocznij od rejestracji konta w mBanku, wypełniając formularz. Zajmuje to dosłownie 5 minut.

Konto zostanie aktywowane tego samego dnia roboczego lub kolejnego. Następnie zaloguj się na konto i wybierz Inwestycje -> Emakler. Kliknij w przycisk „Wybieram”.

Następnie zatwierdź zakładanie wniosku, klikając w „Złóż wniosek”. Wniosek zostanie zatwierdzony, a konto maklerskie zostanie uaktywnione.

 

2. Kup akcje

Aby zakupić pierwsze akcje, kliknij w przycisk Kupna, znajdujący się na dole ekran:

 

Otworzy ci się niewielki i niezbyt skomplikowany panel, w którym dokonasz zakupu:

Następnie zdefiniuj parametry zakupu, zgodnie z następującymi polami:

  • Nazwa akcji: w tym polu możesz wyszukać i wpisać nazwę akcji z automatyczną podpowiedzią.
  • Liczba szt.: liczba sztuk akcji, które kupujesz.
  • Limit ceny USD: Maksymalna cena, po której chcesz ją kupić. Opcjonalnie, możesz też zaznaczyć opcję PKC (Po każdej cenie), co spowoduje złożenie zlecenia po aktualnej cenie rynkowej, która powinna być po prostu ceną dostępną w momencie zatwierdzenia transakcji. Ustawianie limitu ceny ma więc większe znaczenie jedynie podczas zakupu akcji poza godzinami pracy giełdy w USA.
  • Ważność: Możesz ustalić, jak długo ważna będzie oferta.

Po kliknięciu w przycisk Złóż Zlecenie Kupna, domyślnie wysłany będzie do ciebie SMS autoryzujący transakcję, tak jak przy każdej innej transakcji. Wpisanie tego kodu spowoduje złożenie zlecenia.

3. Sprawdź status transakcji

Status transakcji sprawdzisz na stronie Portfel. Znajdziesz tam zakupione aktywa, razem z zyskiem/stratą i ceną zakupu oraz aktualną.

Opcjonalnie, możesz też sprawdzić dostępne komentarze i analizy inwestycyjne w serwisie transakcyjnym, klikając w Analizy żeby nieco się zainspirować.

I to już wszystko co trzeba wiedzieć, aby zakupić akcje z giełdy nowojorskiej lub Nasdaq. Inwestowanie w ten sposób jest proste i dostępne właściwie dla każdego. Wymogiem jest posiadanie konta w mBanku oraz niewielkie kwoty. Życzymy dobrej zabawy z giełdą w USA!


.