Branża handlu bronią przeżywa rozkwit, ponieważ na świecie na brakuje konfliktów, a poza tym ludzie lubią do siebie strzelać. Zakup akcji spółek oferujących pistolety, czołgi, a nawet atomowe łodzie podwodne, przyniósł w ostatnich 12 miesiącach dwucyfrowe zwroty, bijąc na głowę inwestycje w jakieś wirtualne obrazki.
Dlaczego warto inwestować w uzbrojenie?
Istnieje wiele powodów, dla których odpowiedzialny inwestor może władować pieniądze w amerykański kompleks przemysłowo-militarny. To najważniejsze z nich:
- Wysoka stabilność i wieloletnie kontrakty: Spółki z branży uzbrojenia są zabezpieczone przez wieloletnie kontrakty, bo dostawy uzbrojenia wiążą się z długoterminową obsługą dostarczonych rakiet, samolotów albo czołgów. Dlatego nie będą podatne na krótkoterminowe cykle koniunkturalne i nawet gdyby chwilowo nie szło im dobrze, to i tak w raporcie kwartalnym nie będzie tego od razu widać. Z punktu widzenia sprzedaży handel bronią to jak subskrypcja Microsoft Office 365, tylko groźniejszy.
- Atrakcyjne stopy zwrotu: Wybrane tu spółki radzą sobie lepiej niż Google, Paypal czy Snapchat i oferują w tym momencie wyższy zwrot niż NASDAQ.
- Skuteczny lobbing USA: Amerykanie bardzo skutecznie lobbuje za sprzedażą broni na całym świecie, eksportując ją na cały świat, w tym do Polski. Najwięksi importerzy amerykańskiej broni to między innymi Australia, Katar, Wielka Brytania, Indie, Japonia, Korea Południowa, Izrael. Zapewnia to spółce długoterminowe zyski, szczególnie ważne dla bardziej konserwatywnych inwestorów.
- Wojna zawsze taka sama: Cyceron twierdził, że „pieniądze są ścięgnami wojny”, dlatego wokół tych spółek biznes będzie się zawsze kręcił. Nie zabraknie z pewnością w najbliższym czasie konfliktów na całym świecie, które będą napędzać zakupy uzbrojenia.
Wszystkie te spółki są dostępne do obrotu na giełdzie w Nowym Jorku i można je kupować u polskich brokerów, co jest zresztą najlepszym dowodem na komercjalizację wojny. Kapitalizm zapewnia więc tu jeszcze jedną zaletę: regulatora pokoju na świecie, zgodnie z zasadą si vis pacem, para bellum. Tak działa wolny rynek!
Lockheed-Martin (LMT)
Śmigłowiec Black Hawk, produkowany w Polsce
- Lockheed Martin to amerykański gigant produkcji uzbrojenia, zatrudniający 115 tysięcy osób na całym świecie. To największy dostawca broni na świecie, działający w czterech sektorach: lotnictwo, silniki i systemy naprowadzania, rakiety i przestrzeń kosmiczna.
- Do głównych produktów firmy należą między innymi samolot transportowy C-130 Hercules, samoloty wielozadaniowe F-16 i F-35 Lightning 2, rakiety z głowicami termonuklearnymi Trident wystrzeliwane z łodzi podwodnych, śmigłowce Black Hawk, radary z serii TPS,
- Lockheed Martin obecny jest także w Polsce, kontrolując PZL Mielec, który jest największym polskim producentem uzbrojenia. W Polsce są tu między innymi śmigłowce Black Hawk, w wersji S-70 i kabiny do UH-60M.
- Roczna stopa zwrotu: 14,55%
Northrop Grumman (NOC)
Bombowiec strategiczny Northrop Grumman B-2 Spirit zdolny do przenoszenia bomb atomowych
- Norhtrop Grumman to inny gigant produkcji uzbrojenia, zatrudniający 90 000 pracowników na świecie. Produkuje drony, systemy rakietowe, radary, bombowce strategiczne, w tym planowany na 2027 rok B-21 Raider, bombowiec typu stealth mogący przenosić bomby atomowe i wiele innych produktów obronnych.
- W Polsce firma działa od 2019 roku i ma biuro w Warszawie. Sprzedaje nam systemy obrony przeciwrakietowej, radary i działa automatyczne do Rosomaków.
- Inwestorzy doceniają firmę za innowacyjność i za znakomite wyniki finansowe. Jej głównym klientem jest armia i marynarka USA, co zapewnia tej firmie 7 miliardów dolarów zysku za 2021 rok.
- Jest to spółka oferująca największy zwrot w tym zestawieniu. Do dużych zysków dokłada się jeszcze regularnie wypłacana dywidenda, wynosząca 1,39% w ostatnich 12 miesiącach.
- Roczna stopa zwrotu: 26,05%
General Dynamics Corporation (GD)
Amerykański żołnierz strzela na pustyni w Afryce z działa czołgu M1 Abrams
- Ta notowana w Fortune 100 na miejscu 83. firma zatrudnia 103 tysiące pracowników i zajmuje się lotnictwem, systemami kosmicznymi, rakietami i marynarką wojenną. Jej spółka zależna General Dynamics Land Systems produkuje czołgi, między innymi M1 Abrams, na które Polska wyda wiele miliardów. To spółka która pływa w pieniądzach, bo popyt generowany przez wojny i sprawny amerykański lobbing, zapewnia dużo klientów. Od 2005 roku General Dynamics Corporation rozrosła się o 50% pod względem wielkości.
- Największym klientem GD jest US Navy, dla której firma dostarcza m.in. rakiety Tomahawk, niszczyciele klasy Zumwalt, Solo RPG, systemy radarowe i działa.
- Do solidnych zysków dokłada się tu jeszcze dywidenda, która dla General Dynamics Corporation wyniosła jeszcze 2,11%.
- Roczna stopa zwrotu: 20,13%
Raytheon (RTX)
Rakiety przeciwlotnicze Patriot
- Raytheon to kolejny gigant zbrojeniowy, zatrudniający 174 tysiące pracowników na świecie. Spółka jest notowana w ramach S&P100 i S&P500, a wśród jej spółek zależnych znajduje się między innymi Pratt & Whitney, znany z najlepszych silników lotniczych na świecie.
- Ta amerykańska firma z branży uzbrojenia produkuje najgorętszy obecnie towar: rakiety przeciwpancerne Javelin i przeciwlotnicze Stinger, systemy broni rakietowej TOW montowane na pojazdach pancernych i ciężarówkach, a poza tym drony, radary, rakiety Tomahawk i wiele innych.
- Co ciekawe, Raytheon był oskarżany o korumpowanie Katarczyków. Firma miała zapłacić 1,9 miliona dolarów spółce brata emira Kataru za korzystny kontrakt. Ciekawe, czy w innych krajach w Europie Środkowej też dochodziło do korupcji, ale tego się nie dowiemy.
- Najważniejszym produktem Raytheon jest system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, który ma być częściowo tutaj produkowany.
- Roczna stopa zwrotu: 8,47%