czeski festiwal piwa

Czesi osiągnęli nadwyżkę budżetową po raz pierwszy od 20 lat

Czechy to mały kraj na południe od Polski, w którym mieszkają piękne kobiety i można wypić dobre piwo (zdj. Czeski Festiwal Piwa 2015)

Po raz pierwszy od 1995 roku czeska gospodarka osiągnęła dodatnie saldo budżetu, wynikające ze znakomitej koniunktury gospodarczej w kraju, wysokiego zatrudnienia i cięciu zbędnych wydatków infrastrukturalnych. Udało się to również dzięki niskim podatkom, które sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości i napędzają wzrost gospodarczy.

Jak ogłosił właśnie premier Bohuslav Sobotka, nadwyżka, czyli zysk do budżetu wyniosła za 2016 rok 61,77 miliarda koron (około 10 miliardów złotych) i po raz pierwszy od 1995 roku czeski budżet zarabia więcej niż wydaje. Dla porównania, Polska regularnie się zadłuża i co roku zwiększa zadłużenie. W tym roku w Polsce deficyt, czyli strata, będzie najwyższy od 6 lat i wyniesie co najmniej 27 miliardów złotych. Tą kwotę brakującą w budżecie Polska będzie musiała pożyczyć w bankach zagranicznych.

sobotka

Bohuslav Sobotka (po lewej) też lubi czeskie piwo, po prawej jakiś Anglik podziwia smak czeskiego browaru

Jednocześnie czeskie podatki są niższe. Dla porównania, podatek dochodowy w Czechach wynosi 15% i 22% dla osób które zarabiają więcej niż 48 średnich pensji miesięcznie. Również VAT jest niższy od polskiego i podstawowa stawka wynosi 21%.

Czeska gospodarka tym samym dołączyła do grona kilkunastu gospodarek na świecie, którym się to udało. Innym polskim sąsiadem z nadwyżką budżetową są Niemcy, które również osiągnęły w tym roku rekordowe dodatnie saldo w budżecie. Czesi dołączyli również w tym roku do elitarnej grupy państw o ujemnej rentowności obligacji takich jak Japonia i USA, co oznacza, że kupując czeskie obligacje, należy jeszcze do nich dopłacić. Na przykład, rentowność obligacji czeskich 3-letnich wynosi -0,69% – tyle trzeba dopłacić rocznie, jeśli chcemy je trzymać w portfelu inwestycyjnym. Dla porównania, inwestorzy zagraniczni zyskają na polskich obligacjach 3-letnich +2,4% rocznie, co odzwierciedla wysokie ryzyko polityczne i gospodarcze trzymania polskich papierów, które w przypadku bankructwa Polski mogą stać się kupą śmiecia (więcej o tym na stornie Polish financial copywriting). Ujemne oprocentowanie czeskich papierów było możliwe dzięki ogromnemu zainteresowaniu zagranicznych inwestorów czeską gospodarką. Inwestorzy kupowali te obligacje na pniu, co pozwoliło Czechom dyktować ceny i ostatecznie nie tylko finansować z nich inwestycje, ale jeszcze na nich zarabiać.

Osiągniętą nadwyżkę w budżecie nasi południowi sąsiedzi zamierzają przeznaczyć na spłatę długów z poprzednich lat.

Źródło: Reuters

28 Comments

 1. Czesi to naród pragmatyczny. Odcinają się od nas bo widzą to co zawsze było typowe dla polski, niekontrolowany bałagan i sobiepaństwo…

  • Tak, masz rację są bardzo pragmatyczni. Np. wojny prowadzą tylko wtedy jak mają szanse na sukces. Ostatnią wojnę prowadzili z Polską o Śląsk Cieszyński i mimo, że nie udało im się przyłączyć Bielska Białej, to i tak odnieśli ogromny sukces. Połowa tych rdzennie polskich ziem, zamieszkana wtedy praktycznie przez samych Polaków, od Frydka po Olzę jest ich niekwestionowaną własnością.

   • proponuje plebiscyt w Wiśle i na śląsku cieszyńskim – chętnie zagłosuję na włączenie do Państwa Czeskiego – polska to chore wizje chorych ludzi (politycy) czechy to rzeczcywistość.
    Pozdrawiam
    Jarek

   • Na Śląsku Cieszyński mieszkają ludzie mówiący po polsku, ale czy Polacy? Po pierwsze historycznie ten rejon należał do Polski tylko ok 200 lat i to przed XIV w, gdy państwowość była trudna do określenia. Ostatni Śląski książę oddał swoje księstwo pod opiekę Czech w 1364 r ale był to potężny Bolko II Świdnicko-Jaworski. Cieszyńscy zrobili to 100 lat wcześniej. Po drugie oni wcale ku Polsce nie śpiesza się i nigdy za bardzo nie chcieli. Zostali po powstaniu Czechosłowacji a częściowo przeszli za pomoc w wojnie 1920, potem dość niemiło anektowani przez Polskę przy napaści Niemiec na Czechy (bo Słowacja przyłączyła się do hitlerowców dobrowolnie).

 2. A co wy wiecie o Republice. Wypisujecie, że w Polsce socjal itd. U nich jeszcze większy. Już od jakiś 10 lat nie opłaca się pracować samotnym matkom i innym, którzy przybyli do Europy przed wiekami i mówią językiem pochodzącym z Indii. Rożnica polega na tym, że u nich biurokracja jest znikoma. Podaję przykład US Czeski Cieszyn z domofonem na wejściu nikt tam praktycznie nie chodzi. Zarejestrowanie auta 20 do 30 minut. Urząd Komunikacji otwarty pon. i środa 8.00 do 16.00 i czw do 11.30. Rolnicy płacą składki na ichni ZUS i podatki, do kopalni nie dopłacają mają 2 elektrownie jądrowe. Jak przyszedł kryzys w 2008 to obniżyli pensje w budżetówce o 10%. tak to wygląda. ok. 3mln osób prowadzi działalność gospodarczą w kraju o populacji 10 mln. ZUS płacisz od dochodu. Vat od auta osobowego przy działalności gospodarczej cały możesz odliczyć. Podatek od nieruchomości na działalność powiat Cieszyn 22,80 PLN od metra 2 rocznie , Powiat Czeski Cieszyn ok. 0,80 PLN. Polska to dla Czecha levni strana- tani kraj. Do 1998 było na odwrót ale profesor Balcerowicz misiał schłodzić gospodarkę. Teraz PO i im pochodnie wciskają nam tzw sukces.

  • Wszystko się zgadza, tylko że żyjesz w przeszłości, bo PO nie rządzi od ponad roku, a Balcerowicz nie jest ministrem od ponad 20 lat.

   • tylko że Czesi osiągneli ten sukces pierwszy raz od 89r – tak więc rządzący Polską od tamtego czasu prowadzili nas na manowce a wciskają że był to „złoty wiek”.
    Czym jest rok w gospodarce? Sam nie wierzysz w to co piszesz

  • Piwem zatankujesz auto i wykarmisz dzieci ? Zapłacisz za wycieczkę na hawaje i szampana na sylwestra 100 zł ? Jebnij się tym Polskim piwem w łeb. Co z tego, jesteśmy bagnem europy.

  • Polska nie ma własnego piwa!
   Tyskie, Lech, Żywiec, Żubr itd. wszystkie inne większości znane to nie są polskie browary!! To wszystko należy do zagr. koncernów jak duński Calsberg, Haineken itd.
   Polskie piwo to tylko te lokalne małe produkcje!

 3. Ludność Czech, to takie nasze małopolskie i śląskie razem wzięte, inna skala, inne mechanizmy. Nam nawet gdyby coś zostało, to i tak by to ktoś natychmiast ukradł.
  Czechom oczywiście gratulujemy.

 4. Polacy zawsze jeśli ktoś ich negatywnie porównuje w stosunku do Czech, wyciaga jakieś zaszłości dotyczące wojen i czeskiego tchórzostwa. G prawda moi drodzy. Czesi są po prostu rozsądni. Polacy uważają się za wielkich patriotów, rycerzy, wojowników … a niestety ruchy typu Powstanie Warszawskie to była niepotrzebna rzeź ludności. Co Ciekawe w Czechach ponad 60 % ludnosci deklaruje ateizm. Jaaaak to tak sobie radzą bez księży i kościoła ??? Oni żyją bez takiej nerwówki jak u nas. Nie napijają mięśni jak u nas wszechobecni pseudo patrioci. oczywiśćie nie są idealni ale jako mieszkaniec pogranicza śląsko-morawskiego moge śmiało stwierdzić, że jest mi mentalnie bliżej do nich niż do mentalnosci centralnej Polski

 5. Czesi wyprzedzają nas pod każdym względem pozytywnie.Np. mentalnie : w 68 roku poderwali się do walki o wolność i niepodległość a my dopiero w 80. Oni wyszli na + w gospodarce bo mają stabilne prawo i przepisy, a nas dobra zmiana cofa do prl-u. Pazerność i bandytyzm naczelnych pomijam.

 6. To my nie jesteśmy już wyspą zieloną ???
  Dokręcić śrubę podatkową !!!
  Zwiększyć zatrudnienie w administracji !!!
  Dalej ustawiać przetargi !!!
  Więcej kasy dla ojca dyrektora !!!
  Zwiększyć płace administracji !!!
  Zwiększyć ilość posłów i senatorów !!! To jest nasza droga do sukcesu…
  Będzie lepiej…..
  Ale nie w Polsce…..To widać po oszołomach z KOD-u, po oszołomie Petru, po głupkowatym uśmieszku Schetyny…W Polsce nie ma polityków wysokiej klasy oraz dbających o społeczeństwo. Sama prywata co widac po ilości afer. A ile z nich nie jest wykrytych ??

 7. lecimy w przepaść coraz szybciej, czytałem właśnie nowe „uściślenia” podatkowe – nie jest dobrze, nic nie zrozumieli, nic nie pojęli…albo to celowe jest

 8. Czechom zawsze wszystko lepiej szło – nawet pociągi im się opłaca puszczać do małych pipidówków, a u nas nie opłaca się to i w dużych miastach jak Bytom czy Gliwice! Kopalnie, które przynosiły straty, pod zarządem Czechów nagle przynoszą zyski! Tam przejazd autostradami przez 10 dni kosztuje tyle ile u nas jeden kurs tam i z powrotem z Katowic do Krakowa! Tam też nie znajdziemy gór śmieci w lasach, a u nas? Jesteśmy jedynym krajem na świecie, w którym można znaleźć muszlę w lesie. W innych krajach trzeba po nie jeździć aż nad morze. Chore! Tyle że Czesi zaraz po przemianach odsunęli od władzy wszystkich komuchów z dożywotnim zakazem pełnienia publicznych funkcji. A u nas dopiero dziś rząd coś próbuje komuchom zabrać, co wywołuje blokady mównic, płacz że jak oni przeżyją za 2000 zł na miesiąc i inny cyrk. Polska to nie kraj, to jakaś kpina i paranoja!

 9. Ano tak się składa że to Czesi mają u siebie fabryki. Bo zamiast się modlić to budowali autostrady. Co komu po korzyściach podatkowych jak nie ma czym dojechać? A jak się chce wypromować region to robi się do niego bezpłatną autostradę. (na przykład Chałupki – Ostrawa) i organizuje się tani transport.I są otwartym narodem. Bo oni wiedzą, że lepiej jak ktoś do nich przyjedzie wydać kasę niż odwrotnie…Spróbujcie zapłacić koronami w Rybniku, Katowicach… zabiją Was śmiechem. W Ostrawie, Stramberk, Frydek Mistek, Czeski Cieszyn, w złotówkach? Ależ nie ma problemu… i tak dalej….

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Akcje chińskich spółek – czy w ogóle da się je kupić?

Następny

Boom na sprzedaż marihuany w USA większy niż na Dotcomy w 2000 roku

Ostatnie od Polski biznes