Akcje spółek chińskich

Akcje chińskich spółek – czy w ogóle da się je kupić?

Oficjalnie, Chiny to państwo komunistyczne, które w teorii, gardzi kapitalizmem, więc nie powinno tam w ogóle być żadnej giełdy. Jednak chińscy towarzysze to tak naprawdę sprytni biznesmeni, którzy wiedzą, że bez giełdy nie może istnieć żadna nowoczesna gospodarka. I dlatego w niezbyt marksistowskim ruchu w 1990 roku otworzyli giełdę, która początkowo była całkowicie zamknięta dla zagranicznych inwestorów. Z tego powodu, nie można powiedzieć, żeby w Chinach był komunizm, ale raczej „państwowy turbokapitalizm”, w którym kraj jest wielką fabryką, a członkowie Partii Komunistycznej są jednocześnie właścicielami gigantycznych chińskich spółek. Są tam też niskie podatki, szczególnie dla tych, którzy eksportują towary, a państwo kontroluje 98% banków. Ten dziwny system gospodarczy jest jednak niezwykle skuteczny i pozwolił Chinom na zajęcie pozycji drugiej największej gospodarki świata – towarzysze jednak zacierają ręce, bo w 2020 roku przy obecnym tempie wzrostu Chiny prześcigną już Stany Zjednoczone. Istnieje nawet powiedzenie w stylu konfucjańskich mądrości ludu Państwa Środka – „Chińczycy są jak rzodkiewka – czerwoni na zewnątrz, biali (kapitalistyczni) wewnątrz.” I nie ma co się dziwić bo handel i przedsiębiorczość to konfucjańska cnota, obecna w naturze Chińczyka od co najmniej 4 tysięcy lat, której 30 lat plądrowania kraju przez Mao Tse-Tunga nie mogło zabić. W Chinach wiele rzeczy jest w ogóle dziwnych – a komunistyczna giełda to jedna z nich.

chińscy biznesmeni komuniści

Kongres Partii Komunistycznej w 2014 roku. Prezydent Xi Jinping w środku. Niech was nie zmyli sierp i młot wiszący nad towarzyszami – ci ludzie to tak naprawdę potężni biznesmeni.

Aby jeszcze bardziej rozwinąć gospodarkę i unowocześnić jeszcze bardziej kraj, protekcjonistyczni Chińczycy zdecydowali się trochę uchylić drzwi zagranicznym inwestorom, a to stało się zaledwie kilka lat temu. Poniżej znajdziesz wszystko co trzeba wiedzieć, żeby zacząć inwestowanie w spółki Chińskiego Tygrysa.

Jak duża jest chińska giełda?

Największą giełdą na świecie pod względem kapitalizacji jest giełda w Nowym Jorku (NYSE), z 19,2 bilionami dolarów kapitału. Wśród 10 największych giełd świata, nieprzypadkowo aż 3 znajdują się w Chinach. Ranking przedstawia się następująco:

Ranking Giełda
Kapitał w bln USD Miasto
1 NYSE 19,2 New York
2 NASDAQ 6,8 New York
3 London Stock Exchange 6,1 London
4 Tokyo Stock Exchange 4,4 Tokyo
5 Shanghai Stock Exchange 3,9 Shanghai
6 Hong Kong Stock Exchange 3,23 Hong Kong
7 Euronext 3,20 Amsterdam, Paris, Brussel, Lisbon
8 Shenzhen Stock Exchange 2,3 Shenzhen
9 TMX Group 1,9 Toronto
10 Deutsche Borse 1,7 Frankfurt

 

Jeśli połączymy 3 chińskie giełdy, ich całkowita kapitalizacja wyniesie 9,43 bln USD. To oznacza, że po USA, chiński rynek giełdowy jest drugim największym na świecie.

Giełda w Szanghaju działała w Chinach od 1891 roku aż do 8. grudnia 1941, gdy miasto zajęli krwawi japońscy okupanci. Została otwarta ponownie dopiero w 1990 roku. W tym samym czasie założono giełdę w Shenzen, w regionie o największej koncentracji przemysłu. Niezależnie od nich działała giełda w Hongkongu, który jednak do 1994 roku należał do Brytyjczyków i był ich terytorium. W 1994 roku Hongkong wrócił do Chin, ale zachował wiele z dawnego statusu niezależnego miasta, gdyż współcześni już komuniści zachowali się odpowiedzialnie i nie grzebali za dużo w dobrze działającym światowym centrum finansowym, największym w Azji, po Tokio.

Godziny operacji

Giełdy w Szanghaju i Shenzen działają od 9:30 do 15:00 czasu chińskiego (UTC+8). Co ciekawe, wśród 20 największych giełd świata tylko 4 (Szanghaj, Shenzen, Tokio, Hong Kong) mają przerwy na lunch, podczas których notowania są zawieszone. W Tokio przerwa trwa godzinę, w Hong Kongu godzinę i 15 minut, a najdłużej w Szanghaju i  Shenzen  – 1 godzinę i 30 minut. Jak widać Azjaci wcale nie są tak pracowici jak panuje o nich opinia i lubią robić sobie przerwy w pracy, podczas i tak krótkiego czasu działania giełdy chińskiej.

szanghaj giełda

Chińczycy też mają swojego byka i niedźwiedzia

Ale czy Polacy mogą kupować tam akcje?

Giełdy we Frankfurcie, Tokio, Nowym Jorku, Londynie oraz Hong Kongu są całkowicie otwarte dla obcokrajowców. Giełdy w Shenzen i w Szanghaju tylko częściowo. W Chinach akcje zostały podzielone na 3 odrębne klasy – A, B i H.

Akcje klasy A: Są dostępne tylko dla obywateli Chin i ich cena jest denominowana w Yuanie. To największa grupa akcji na giełdach w Shenzen i w Szanghaju – około 80% spółek. Zagraniczni inwestorzy nie mogą kupować akcji klasy A.

Akcje klasy B: To akcje spółek w Shenzen i Szangaju, które mogą kupować zagraniczni inwestorzy. Ale nawet w tej klasie są duże ograniczenia, między innymi w liczbie akcji jakie można posiadać. W te spółki inwestują duże zagraniczne banki inwestycyjne.

Akcje klasy H: Wszystkie spółki notowane w Hong Kongu. Nie ma ograniczeń w zakupach. Akcje są denominowane w dolarach Hong Kongu (HKD). Wiele z tych spółek jest także notowanych w Nowym Jorku, Londynie i w Singapurze, więc często to właśnie tam łatwiej je kupisz.

Więc w końcu można, czy nie można kupować?

Rozjaśnijmy to prościej w kilku punktach:

  • Nie kupisz w ogóle udziałów klasy A z Szanghaju i Shenzen,
  • Możesz kupić akcje klasy B, ale jest wiele ograniczeń w kupowaniu tych papierów i niewielu brokerów ma je w swojej ofercie. Istnieją fundusze inwestycyjne dostępne w Polsce które je sprzedają. Mają je duże banki i ja kupiłem swoje w Deutsche Banku w 2010 roku. Dały mi świetne rezultaty 10% rocznie (sprzedałem po dwóch latach). Jeśli handlujesz z dużym i międzynarodowym brokerem, to powinien mieć je w ofercie.
  • Możesz kupić wszystkie akcje klasy H z giełdy w Hong Kongu. Hong Kong to jedno z chińskich centrów finansowych i ma status Specjalnego Regionu Administracyjnego, ze swoim pół-autonomicznym prawem i własną walutą, chociaż czerwoni towarzysze cisną ostatnio nieco na ograniczenie swobód – głównie na kontrolę polityczną nad regionem. W tej chwili jednak to bardzo bogate 15 milionowe miasto posiada ogromną koncentrację zagranicznego kapitału. Akcje klasy H można kupić najłatwiej i jest wielu brokerów którzy je sprzedają. Tym niemniej, jeżeli chodzi o dostępność informacji o spółkach, to może być ona nieco ograniczona, ponieważ wiele z nich jest tylko po chińsku (Hong Kong ma oczywiście angielskojęzyczną prasę). Rozwiązaniem tego jest po prostu kupieniem indeksu Hang Seng, który zawiera 50 największych spółek stamtąd.
  • Hang Seng zawiera 50 największych spółek i reprezentuje około 58% kapitalizacji tej giełdy. Jego ticker to HSI albo HSI 50. Zainwestowanie w ten indeks pozwoli ci na osiągnięcie bardzo dobrej średniej z tego rynku. Ponieważ te 50 spółek jest największych i działa od wielu lat, oznacza to, że dają one także stabilne i pewne wyniki, bez potrzeby zagłębiania się w pojedyncze papiery.

Podsumowując, jeśli chcesz zacząć zabawę z chińską giełdą, zacznij od Hang Seng, który ma w ofercie większość dużych brokerów. To najprostsza metoda na kupowanie papierów spółek najbardziej dynamicznej gospodarki świata. Polecam to także dla początkujących i nawet jeśli nie kupowałeś jeszcze kontraktów na indeksy, teraz jest bardzo dobry czas aby zacząć handlować azjatyckimi akcjami.

1 Comment

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

USD Index – czym jest indeks dolarowy i jak nim handlować?

Następny

Czesi osiągnęli nadwyżkę budżetową po raz pierwszy od 20 lat

Ostatnie od Przewodniki