Kontrakty na pszenicę to bardzo zmienny instrument, oferujący wiele okazji do zysku. Co więcej, jest on jeszcze daleki od maksymalnej ceny w tym roku, która wyniosła $580. Jestem absolutnie przekonany, że zobaczymy wiele wzrostów w tym roku na tym surowcu, ponieważ pszenica ma znakomite długoterminowe prognozy. W Polsce tymi kontraktami handluje zresztą raczej niewiele inwestorów – a warto zacząć, bo potencjalny zysk jest niezły. Polscy inwestorzy rzadko handlują surowcami, wybierając raczej waluty albo polskie akcje. Te ostatnie to zresztą dość marny instrument inwestycyjny, biorąc pod uwagę jak traci polska giełda w ostatnich latach – zjazd z 56k do 51k na głównym indeksie od 2015 roku. Warto więc zdywersyfikować się z akcji WIG na surowce, a nawet porzucić jakieś państwowe spółki zarządzane przez partyjnych nieudaczników na rzecz surowców.
Były wójt Pcimia (obecnie PKN Orlen) robi z siebie pośmiewisko i staje się hitem internetu. Powodzenia w inwestowaniu w państwowe spółki z Polski.
Czynniki wpływające na cenę pszenicy
Bez względu na to jaką zajmujesz pozycję we w dużym stopniu ideologicznym stanowisku na temat globalnego ocieplenia, nie da się ukryć, że zmiany w klimacie postępują w ostatnich latach. Wpływa to nie tylko na rolnictwo, ale na całą gospodarkę. Wpływ na plony jest generalnie niekorzystny, bo pogoda staje się mniej przewidywalna niż wcześniej, skutkując w suszach i powodziach.
W Polsce w tym sezonie wegatacyjnym mieliśmy zresztą już jedno i drugie, albo jak nazwał to farmer.pl, „Powódź podczas suszy„. To samo dzieje się w tej chwili w Stanach Zjednoczonych i dotyczy kontraktów na których bazowany jest opisywany instrument – US Wheat Futures na giełdzie towarowej w Chicago w formie kontraktów futures. Zmiany klimatu bezpośrednio wpływają na ceny pszenicy i nie jest to zresztą jedyny surowiec żywnościowy który w związku z tym zyskuje cenę.
Globalny popyt na pszenicę i inflacja
Globalna populacja rośnie, a wraz z nią popyt na pszenicę. Pszenica i ryż to 2 najpopularniejsze zboża na świecie i ich ceny rosną wraz ze wzrostem liczby ludności. W opublikowanym właśnie raporcie, FAO przewiduje nowy światowy rekord spożycia zbóż w 2021 roku, co nie powinno nikoogo dziwić, biorąc pod uwagę że populacja na świecie przyrasta o 83 miliony, albo o 1.1% rocznie – nie mówiąc już o tym, że ludzie jedzą coraz więcej, a Stany Zjednoczone ogłosiły już pandemię otyłości. To daje dodatkowy nacisk na cenę.
Długoterminowo znajdujemy się w połowie oscylacji przed wzrostami, a to idealny punkt wejścia. Jak zobaczymy później, potwierdzają to dodatkowo wskaźniki techniczne na krótkoterminowych wykresach. Cykliczność tego surowca sprawia, że analiza techniczna jest dla niego znacznie bardziej wiarygodna niż na przykład dla rynku akcji, o cenach kierowanych raczej przez czynniki fundamentalne.
Trzech największych producentów pszenicy na świecie to Chiny (to wcale nie tylko ryż), Rosja (zachodnia część Rosji ma obejmuje najżyzniejsze gleby na świecie) i Indie, a więc państwa BRIC. Choć omawiany kontrakt to generalnie Chicago SRW Wheat Futures, którym handluje się na giełdzie towarowej w Chicago, największym rynku towarowym na świecie, to polityczne problemy w tych krajach wpływają na przepływ pszenicy na rynki, szczególnie biorąc pod uwagę niestabilność rubla i rupii, która straciła 10% przez rok w stosunku do złotówki. To także jeden z powodów dla których ceny pszenicy są tak zmienne.
Choć zbiory są dokonywane raz do roku, to istnieje znacznie więcej czynników wpływających na cenę niż tylko wielkość zbiorów i podaż na rynek. Przede wszystkim jest to wymieniona polityczna niestabilność trzech największych światowych producentów i kurs wymiany ich mało stabilnych walut. Kolejnym czynnikiem jest inflacja USD, obniżająca wartość dolara. Warto pamiętać, że kupując kontrakty na surowce u brokerów, rzeczywiście kupujemy je w parach USD/surowiec. Dolar traci średnio 1.38% wartości rocznie i cena surowca o tyle powinna rosnąć, niezależnie od innych czynników, co wynika z samego mechanizmu inflacji.
Krótkoterminowe wskaźniki cen pszenicy
Wskaźniki techniczne są korzystne dla cen pszenicy, a z pewnością w krótkim terminie, na wykresie 15 minutowych pipsów. Należy wziąć też pod uwagę, że istnieje wiele rodzajów kontraktów i CME Wheat Futures ma średnio 3-miesięczny czas wygaśnięcia. Kontrakty CFD jakimi handlujemy u brokera mogą być jednak rolowane i nie wygasają. Lotem jest tu 5000 buszli (około 136 ton). Gatunek jaki jest tu sprzedawany to „#2 Soft Red Winter”. #2 reprezentuje drugi sort, #1 to pszenica premium. To popularna pszenica z której produkuje się chleb, ciastka, krakersy i słodycze.
Pszenica gatunku 'Soft Red Winter’ może mieć nieco czerwonawy odcień po zebraniu i po składowaniu w elewatorze
Innym powodem potencjalnego wzrostu cen pszenicy jest wzrost poziomów cen ropy naftowej, która wyskoczyła z dołka $13.45 w kwietniu do obecnego $41 – a to 300% więcej. Poza pogodą, to właśnie ceny ropy najmocniej decydują o cenach pszenicy, ponieważ decydują o koszcie paliwa dla maszyn rolniczych i transportu pszenicy do magazynów i przetwórni. Nie wydaje się, żeby ceny ropy powróciły do poprzednich minimów, a na pewno nie z ożywieniem gospodarczym po koronawirusie, a więc nacisk na cenę surowca będzie jeszccze wyższy.
Zmienność jest wysoka, więc jeśli handlujesz kontraktem CFD, sugeruję niską dźwignię. Na ogół handluję pszenicą x2 i choć możesz spróbować x5 dla oczekiwanych wyższych zysków, to warto pamiętać, że ceny pszenicy zmieniają się nawet 3% dziennie, a więc ryzyko jest znaczące. Jak zwykle, bezpieczny handel jest bardziej korzystny, a więc życzę wielu udanych zysków!
Instrument dostępny jest na polecanej przeze mnie platformie XM. Jeśli chcesz zacząć inwestować, kliknij i załóż konto aby wygodnie handlować akcjami, surowcami i walutami z niskim limitem. Teraz XM udostępnia nawet aplikację na telefon dla jeszcze prostszego handlu.