Rezerwy kawy spadły do najniższego poziomu od 20 lat

Na świecie brakuje wszystkiego. Załamanie łańcuchów dostaw i wzrost cen paliw doprowadziło do popsucia nawet rynku kawy, której cena na giełdach wzrosła o 48,8% w ciągu 12 miesięcy. Jeżeli bez kawy nie jesteś w stanie się obudzić, to oczywiście bardzo zła wiadomość. Oznacza to wzrosty cen w sklepach i w kawiarniach, a także oczywiście możliwość zyskania na handlu kontraktami na kawę.

 

Futures serii C giełdzie ICE na kawę tylko dzisiaj wzrosły o 3,63%, a w ciągu 12 miesięcy o 48,8%.

Kawa – nowe drewno?

Według danych z giełdy ICE, która jest największą giełdą towarową na świecie, rezerwy kawy Arabica spadły poziomu 143 miliona funtów, czyli 65 tysięcy ton, przeliczając na normalne miary. Arabica to kawa wyższej jakości, w odróżnieniu od kawy Robusta, która smakuje jak trociny, bo  zbiera się ją na niższym poziomie gór, przez co nie może szybko dojrzeć. W kawiarniach takich jak Starbucks podawana jest zasadniczo Arabica, natomiast polskie palarnie taniej i niesmacznej kawy, korzystają częściej z Robusty, ewentualnie mieszając ją z Arabicą.

Na tak zły wynik zbiorów, ma wpływ nie tylko wzrost cen paliw i kosztów pracy, czy problemy z logistyką, ale dodatkowo jeszcze zła pogoda w Brazylii w tym sezonie. Ponadto, rośnie też popyt na kawę w biedniejszych krajach, w których do tej pory dużo jej nie spożywano, na przykład w Chinach.

Ceny kawy powinny się więc utrzymać przez dłuższy czas, bo sprzyjają temu czyniki fundamentalne. Warto jednak zwrócić uwagę na cykliczność i na fakt, że ostatnią górkę mieliśmy w 2013 roku. Jednocześnie jednak, obrót (pasek pod wykresem) rośnie bardzo szybko, co wskazuje na większy popyt na kawę na całym świecie. 

Kawa dołącza więc do kolejnej długiej listy surowców, których ceny nie chcą spadać, takich jak drewno, stal czy węgiel.

Jak handlować kawą?

Kontrakty na kawę są dostępne u większych brokerów w Polsce. Kawa zachowuje się podobnie jak inne płody rolne, to jest ma dużą zmienność, co umożliwia handel typu swing trading. Jeżeli decydujesz się na inwestycję w długim terminie lepiej handlować bez dźwigni, biorąc pod uwagę długoterminowe czynniki takie jak pogoda w Ameryce Południowej i w Afryce, popyt na świecie, koszty paliw i łańcuchy dostaw. Większość kontraktów na giełdach towarowych obejmuje handel kawą Arabica, natomiast zmiany cen kawy Robusta są analogiczne do jej droższej odmiany, podobnie jak różnice między ropą Brent i WTI.

Alternatywą jest inwestowanie w spółki z sektora kawy. Najpopularniejszym wyborem jest Starbucks (SBUX), który nie ma jednak ostatnio dobrej passy, który spada o 32% rocznie, ale wygląda jakby wychodził powoli z dołka.

Poza tym, pośrednio można inwestować w co najmniej dwa fundusze ETF, związane z sektorem kawy. Są to iPath Pure Beta Coffee ETN oraz iPath Dow Jones-UBS Coffee ETN, oba znajdujące się obecnie na plusie. Inwestycja w te ciekawy instrumenty może rozbudzić nieco wasze portfolio, ale pamiętajcie o wysokiej zmienności.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

4 Najciekawsze Fundusze ETF do Zainwestowania

Następny

4 Najlepsze Spółki Handlu Bronią do Inwestycji