rozporzadzenie w sprawie epidemii

Polska zakazała właśnie pracy… dziennikarzom

rozporzadzenie w sprawie epidemii

W typowym polskim stylu uchwalania bylejakiego prawa,  zgodnie z nowym rozporządzeniem, zakazana została od dziś  działalność dziennikarzy (PKD 90.03.Z). Osoby nieprzestrzegające zasad mogą zostać ukarani karą do 30 000 złotych!

Rozporządzenie pisane na kolanie, opublikowane zostało dopiero wczoraj przed północą (o 22.49), co oznacza że w praktyce opublikowano je na godzinę przed wejściem w życie. To niewątpliwie najkrótsze w historii prawodawstwa tego umęczonego kraju vacatio legis, trwające 71 minut. I jak można się spodziewać w takich sytuacjach, jest ono tak wybrakowane, jak uzębienie Jarosława Kaczyńskiego, obnażając typową dla polskiej władzy bylejakość. Gwoli ścisłości, charakteryzuje ona polskie prawo niezależnie od tego kto rządzi. Rozporządzenie zawiera wiele nieścisłości, jest dziurawe, ma błędy, zaprzecza sobie w wybranych punktach, ale jeden z nich jest szczególnie zły i nikt nie zwrócił dotąd na niego uwagi.

Dokument o bardzo długiej nazwie „Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemiizabronił mianowicie od dzisiaj pracy dziennikarzom, a osoby które jednak zdecydują się na złamanie zakazu, występując w radiu, telewizji, w prasie, albo pisząc artykuły na zlecenie portali internetowych, łamią prawo.

Rozdział 4. § 8. 1. c zawiera taki kwiatek:

Ustawodawca chciał zapewne ograniczyć jakieś domy kultury, ale wyszło jak zwykle. Nikomu nie chciało się sprawdzić co to oznacza, a do form kultury w klasyfikacji PKD zaliczona jest też działalność dziennikarska – i dla osób fizycznych i w formie przedsiębiorstwa:

dziennikarzy

Zgodnie z rozporządzeniem, od dzisiaj prawa do wykonywania działalności nie mają niezależni dziennikarze, a nawet pisarze, którzy piszą książki i malarze którzy malują obrazy. Dotyczy to dziennikarzy wykonujących działalność na umowę zlecenie albo o dzieło, czyli większość osób wykonujących ten zawód, bo umowy o pracę zawierane są najwyżej w jakichś małych portalach albo lokalnych gazetach. Nie będą więc oni mogli wykonywać zadań związanych z Polish copywriting. Zarówno mało znani dziennikarze, jak i telewizyjne gwiazdy działają na umowach cywilnoprawnych. Oznacza to, że wszystkie telewizje (włączając w to północnokoreańską TVP), gazety i portale łamią właśnie masowo prawo.

Policja nie przyjdzie jednak po tą panią

Jak zwykle w takich sytuacjach nic się w nie stanie, wadliwe rozporządzenie nie zostanie nawet zmienione. To 'rozporządzenie’ można zresztą grillować bez końca, bo jest ono pełne bubli. Podobna tandeta i fikcje prawne w normalny sposób funkcjonują w polskich kodeksach i jest to część egzystencji tego kraju, którego narodowym hasłem jest „Polacy, nic się nie stało”. Chałtura będzie trwać.

2 Comments

  1. gdyby chcieli zakazać działalności dziennikarzy użyliby innego kodu, tutaj zrobili to „przy okazji” i przez niedopatrzenie

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Poprzedni

Osoby które zawieszą składki ZUS z powodu koronawirusa, będą musiały zapłacić w czerwcu 6 tysięcy złotych

Następny

Niemcy obniżają podatek VAT do 16%, a Polska go podwyższa

Ostatnie od Polski biznes